wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:25

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Ochrona małoletnich – nowy obowiązek dla NGO
Smutne dziecko, zdjęcie ilustracyjne Adobe Stock
Smutne dziecko, zdjęcie ilustracyjne

Uwaga NGO. Jeśli wasza organizacja prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży, lub gdy są one uczestnikami waszych działań, musicie wdrożyć standardy ich ochrony. Czasu nie zostało wiele, termin upływa w połowie sierpnia.

Nowe przepisy nazywane są „ustawą Kamilka”. Nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich wprowadzono po śmierci małego Kamilka z Częstochowy. Oprawcami okazali się jego najbliżsi. Nowelizacja weszła w życie 15 lutego 2024.

– Te przepisy są po to, by wszyscy wiedzieli, kiedy trzeba reagować i jak należy zareagować, gdy widzimy czy podejrzewamy, że dziecku dzieje się krzywda – podkreśla Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak.

Co się zmienia dla NGO-sów?

Każda osoba pracująca z dziećmi, musi zostać sprawdzona w Rejestrze Karnym

Dotyczy to wszystkich: osób zatrudnianych przez organizacje, wolontariuszy czy praktykantów. Niezależnie od formy współpracy, o każdej osobie mającej pracować z dziećmi musimy otrzymać informację z Krajowego Rejestru Karnego.

To nie koniec. Każda taka osoba musi złożyć informację, w jakich krajach pracowała przez ostatnie 20 lat oraz udostępnić zaświadczenia z rejestrów karnych tych krajów. (Jeżeli nie są prowadzone – złożyć oświadczenie pod odpowiedzialnością karną).

Każda organizacja pracująca z dziećmi, ma obowiązek wprowadzić standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem

Zasady muszą zostać spisane, zatwierdzone i wdrożone. Powinny zawierać m.in. kodeks relacji personel – dziecko. Jakie sytuacje są dopuszczalne, a jakie nie.

Dla przykładu: rozmowa z dzieckiem sam na sam w osobnym pomieszczeniu – dopuszczalna. Zamykanie tego pomieszczenia na klucz – niedopuszczalne.

Niezwykle ważna w standardach będzie także procedura podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia o krzywdzeniu dziecka. Czy będzie to przemoc rówieśnicza, czy przemoc w domu, czy inne groźne zdarzenie – kluczowe jest, by nie było rozproszonej odpowiedzialności. (To ona doprowadziła do śmierci Kamilka.) Należy jasno wskazać w procedurze, kto za co odpowiada.

Warto umieścić w przyjmowanych standardach informację, gdzie i jak zgłosić się o uruchomienie procedury „Niebieskiej Karty”. NGO nie mają takich uprawnień, ale mogą poprosić o pomoc szkołę lub MOPS.

Dokumentowanie wszelkich incydentów powinno być uporządkowane. Pomocne mogą okazać się np. gotowe do wypełnienia karty interwencji, które przygotujecie dla swojej organizacji.

Więcej na ten temat możecie dowiedzieć się z webinaru Arkadiusza Kłosa, eksperta z wrocławskiej Iskierki.

(Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Ich Rodzinom w Szczególnie Trudnej Sytuacji Życiowej „ISKIERKA” powstało w 1999 roku. Bezpłatnie pomaga dzieciom, młodzieży i rodzinom, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, życiowej lub wychowawczej. Prowadzi sieć placówek, które działają jako Centra Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży.)

Przydatne linki

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl